ZGRYWANIE KASET VHS

Zgrywanie kaset VHS

VHS1

Ratowanie rodzinnych wspomnień nie tyczy się tylko starych, pamiątkowych fotografii, które niszczeją na strychu 🙂 Wiele wyjątkowych chwil z lat 80 i 90 XX wieku nagrywanych było na kasetach VHS, do których magnetowidy szybko zniknęły z naszych domów na rzecz odtwarzaczy o wyższej jakości obrazu i dźwięku – DVD i Blu-ray. Obecnie płyty DVD też odchodzą „do lamusa”, a format Blu-ray słabo się przyjął. Najczęściej używanym nośnikiem danych jest obecnie maleńki pendrive, który z łatwością pomieści nasze zbiory filmowe.

 

 

Technologia z tamtych lat w połączeniu z obecną pozwala nam na uratowanie sekretów, które skrywają taśmy magnetyczne. Wszystkie stare filmy możemy zdigitalizować do wygodnego i powszechnie wspieranego formatu mp4 – , który łatwo odtwarza się na telewizorach, komputerach czy tabletach i telefonach komórkowych.

 

Teoretycznie do przegrania kasety VHS na nośnik cyfrowy wystarczy: – odtwarzacz VHS – grabber (urządzenie do przetwarzania obrazu analogowego na cyfrowy). – komputer wraz z odpowiednim oprogramowaniem do przechwytywania obrazu

W praktyce jednak okazuje się, że technologia VHS jest bardzo skomplikowana i złośliwa :). Począwszy od samego magnetowidu (im lepszy, tym lepsza jakość), ale to też nie gwarantuje sukcesu, ponieważ w tych urządzeniach znajduje się bardzo wiele mechanicznych części, których zużycie pogarsza jakość filmu. Grabber i oprogramowanie komputerowe ściśle ze sobą współpracują, więc ich odpowiednie ustawienie wydobędzie z materiału szczyt możliwości, natomiast ich błędna konfiguracja zniweczy starania!

Sam proces potrafi okazać się bardzo czasochłonny i rozwiązanie pewnych problemów technicznych może przysporzyć o ból głowy, więc tu wkraczamy – MY! 🙂 Gotowi do pomocy i przygotowania bezpiecznej kopii materiału, która zostanie w Państwa rodzinie na kolejne wiele, wiele lat.

Do zadania wykorzystujemy Magnetowid HR-S9700 firmy JVC, która odpowiadała za opracowanie technologii VHS. Uważa się go obecnie za jeden z najlepszych, o ile nie najlepszy sprzęt do odtwarzania czy nagrywania materiału. Odpowiednia higiena pracy i cykliczne czyszczenie głowic zachowuje sprzęt w bardzo dobrym stanie, co przenosi się później na jakość filmów. 

 

Każdą z kaset weryfikujemy pod kątem jej fizycznego stanu – nośnik ten jest podatny na utratę jakości z upływem czasu, a obecność wilgoci, pleśni czy kurzu potrafi cały ten proces znacząco przyspieszyć. Warto tym samym działać sprawnie i szybko dla osiągnięcia najlepszego wizualnie efektu 🙂 

VHS2
VHS3

Gotowy materiał możemy nagrać na jednym z wybranych nośników:

– Pendrive (Mały, poręczny i łatwy do podłączenia na większości obecnych urządzeń obsługujących wejście USB. W ofercie mamy Pendrive 32GB, w standardzie USB 3.0, który pomieści około 16 filmów).

– Płyta DVD (Konieczny będzie odtwarzacz DVD lub urządzenie z zamontowanym napędem DVD – a tych powoli ubywa. W zależności od długości materiału płyta powinna pomieścić od jednego do dwóch filmów).